Kodėl mums reikalingos aminorūgštys?
- 2016-08-14
- 0 Comment(s)
Kodėl mums reikalingos aminorūgštys?
Aminorūgštys – tai su baltymais gaunama medžiaga, kuri yra reikalinga normaliam organizmo funkcionavimui ir smegenų veiklai. Tarpusavyje jungiantis aminorūgščių molekulėms, susidaro įvairios grandininės struktūros – peptidai, kurie kaulų, plaukų, nagų baltymams suteikia specifines savybes.
Visi šie procesai vyksta virškinimo trakte. Kai tik baltymas iš maisto produktų patenka į virškinimo sistemą, jis yra suskaidomas į specifines aminorūgštis, kurios, susijungdamos viena su kita, sukuria naują baltyminę molekulę, atsakingą už organizmo funkcionalumo palaikymą. Tokių junginių susidaro tūkstančiai ir kiekvienas jų yra atsakingas už tam tikras funkcijas, tarp jų ir raumenų augimą.
Iš 24 gerai žinomų aminorūgščių, aštuonios laikomos nepakeičiamomis – leucinas, izoleucinas, valinas, metioninas, treoninas, lizinas, fenilalaninas ir triptofanas. Kadangi žmogaus organizmas pats jų nepasigamina, šios aminorūgštys tam tikromis proporcijomis privalo būti mūsų mitybos racione. Jei nors vienos iš jų nėra arba trūksta, baltymų sintezė susilpnėja arba sustoja. Tai ypač svarbu sportininkams, kuriems raumenų statybos procesas tiesiog neįmanomas be aminorūgščių.
Aminorūgštys sporte naudojamos norint tapti energingesniais, greičiau atsigauti po treniruotės. Žmogaus organizmas turi įgimtą gebėjimą ardyti raumenų audinius ir naudoti juos kaip energiją po treniruotės, todėl raumenų katabolizmas gali sukelti skausmus ar net traumas. Ši medžiaga padeda kuo greičiau atnaujinti statybinius procesus ir pamaitinti ląsteles.
Aminorūgštys naudingos ir siekiantiems numesti svorio. Norint sulieknėti, turi padidėti kūne sukauptų riebalų mobilizacija ir apytaka, jie privalo pavirsti į energiją. Aminorūgštys padeda vykti greitesnei medžiagų apykaitai ir skatina šiuos procesus, todėl papildus derinant su subalansuota mityba bei sportu, svorio atsikratysite greičiau.
Ši medžiaga daro teigiamą įtaką ne tik raumenų veiklai. Aminorūgštys gerina smegenų kraujotaką, padeda lengviau susikaupti ir įveikti psichologinį bei fizinį nuovargį. Kai organizmas gauna pakankamą kiekį aminorūgščių ir jų junginių, gerėja atmintis, dėmesio koncentracija. Baltymuose esanti medžiaga taip pat skatina teigiamas emocijas, pakilią nuotaiką, sustiprina seksualinį pasitenkinimą. Aminorūgštys padeda greičiau gyti žaizdoms, gerina plaukų bei nagų būklę, suteikia odai stangrumo, elastingumo.
Kai aminorūgščių trūksta, sutrinka medžiagų apykaita. Negaudamas pakankamo jų kiekio, organizmas negali sintetinti baltymų, todėl blogėja atmintis, sunku susikaupti ir produktyviai dirbti. Padidėjęs nuovargis, nuolatinis stresas kenkia ir jūsų fizinei veiklai – jums darosi sunkiau sportuoti, trūksta energijos, raumenys patiria didesnius skausmus.